Shop for your Mickey Thompson 28.0/10.5-15S M5 ET Drag Tire (3055S) 90000000851.
Mickey Thompson 28.0/10.5-15S M5 ET Drag Tire (3055S) 90000000851 / 255255
Shipping:
New Part #:
255255
Old Part #:
Min. Wheel Width:
9.00in.
Max. Wheel Width:
11.00in.
Part #:
3055S
Sidewall Type:
Painted White Letter
Tread Design:
Non-Directional
Tire Size:
28.0/10.5-15S
Need Some Advice? Speak to one of our gearheads
Mickey Thompson 28.0/10.5-15S M5 ET Drag Tire (3055S) 90000000851
Style: M/T ET Drag
Size: 28/10.5.5-15S M5
Part #90000000851(3055S)
Engineered for the Ruthlessness of Drag Racing:
Understanding the Specs: Demystifying 28.0/10.5-15S M5 ET
  • 15: This represents the diameter of the wheel the tire is designed to fit, in inches (15").