Forgestar D5 Beadlock Gloss Black Wheel w/Machined Lip 15x10 +22 5x115BC - F001B0071P22
SKU:
F001B0071P22
Wheel Size:
15x10
Bolt Circle:
5x115
Offset:
22
Backspacing:
6.37 in.
Wheel Finish:
Gloss Black w/Machined Lip + Dual Knurling
Vehicle Fitment:
Reference Part #:
F001B0071P22
Note:
Requires Rear Brake Kit Conversion. Widebody models may require additional modifications
Additional Note:
May Require Shortened Sway Bar End Links
Need Some Advice? Speak to one of our gearheads
    • Drag Strip Approved SFI 15.1 and 15.2
    • 6061 Forged Beadlock Ring
    • Rotary Forged Flow Formed Barrel
    • Monoblock Construction
    • Lightweight
    • Clears Big Brake Kits
    • Threaded Steel Helicoils
    • Raised Centercap for Added Axle Clearance
    • Bead Knurling
Vehicle Fitment: Widebody Applications may require additional modifications
  • 2012, 2013, 2014 Chrysler 300 (5.7L / SRT8)
  • 2005, 2006, 2007, 2008 Dodge Magnum
  • 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 Dodge Charger (R/T / SCAT Pack / SRT Hellcat Standard Body) - Requires 15" Rear Brake Conversion Kit
  • 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 Dodge Challenger (R/T / SCAT Pack / SRT Hellcat Standard Body) - Requires 15" Rear Brake Conversion Kit
Forgestar F14 and D5 Beadlock Wheels: Revolutionizing Drag Racing Dynamics!
About Forgestar Drag Wheels:
Forgestar F14: Where Precision Meets Performance
Customization: One of the standout features of the F14 is its range of customization options. Whether it's finishes like gunmetal, matte black, or brushed titanium, or sizes ranging from 18" to 22", there's an F14 for every car enthusiast's preference.