Forgestar F14 Beadlock Satin Black Wheel 15x10 +50 5x4.5BC - F282B0067750
SKU:
F282B0067750
Wheel Size:
15x10
Bolt Circle:
5x4.5
Offset:
+50
Backspacing:
7.50 inch
Wheel Finish:
Satin Black
Beadlock:
Dual Bead Knurling
Reference Part #:
F282B0067750
Vehicle Fitment:
2015-2023 Mustang GT / EcoBoost, 2011-2014 Mustang GT, 2007-2014 Shelby GT500, 2005-2010 Mustang GT
Note #1:
Note #2:
Modifications to the rear suspension required.
Currently Out Of Stock
Need Some Advice? Speak to one of our gearheads
    • Spoke Design Integrated into Beadlock Ring
    • Dual Bead Knurling
    • Deep Concave Profile Re-Engineered for High Offset Applications
    • Drag Strip Approved
    • Built To Your Specifications
    • Custom Bolt Patterns
    • 6061 Aluminum Beadlock Ring
    • Rotary Forged Flow Formed Barrel
    • Monoblock Construction
    • Lightweight
    • Clears Big Brake Kits
    • Wide Range of Wheel Widths & Offsets
Vehicle Fitment: 2015-2022, 2023 Ford Mustang GT / V6 / EcoBoost & Toyota Supra
(Rear Brake Conversion Kit / Rear Sway Bar Relocation Kit May be Required On Some Applications)
  • 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014 Shelby GT500 5.4L / 5.8L
  • 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 Mustang GT / V6 / EcoBoost S550
Forgestar F14 and D5 Beadlock Wheels: Revolutionizing Drag Racing Dynamics!
About Forgestar Drag Wheels:
Forgestar F14: Where Precision Meets Performance
Customization: One of the standout features of the F14 is its range of customization options. Whether it's finishes like gunmetal, matte black, or brushed titanium, or sizes ranging from 18" to 22", there's an F14 for every car enthusiast's preference.