Shop for your Hoosier Racing D.O.T Drag Radial Tires D06 Slick P325/50/R15 #17318.
Hoosier Racing D.O.T Drag Radial Tires P325/50/R15 - 17318
SKU:
17318
Approx. Box Weight:
29.00 LBS
Shipping:
Compound:
DR2
Min. Wheel Width:
9in.
Max. Wheel Width:
11in.
Part #:
17318
Alternate Part #:
17318DR2
Style:
D.O.T. Drag Radial
Tire Size:
P325/50/R15
Important:
Click Here for Product Information
Currently Out Of Stock
Need Some Advice? Speak to one of our gearheads
Hoosier D.O.T. Drag Racing Radials are available at Drag Racing Wheels in 15in., 16in., and 17in. wheel fitment applcations. These Hoosier D.O.T. Drag Radials are very popular at many local drag strips due to their overall drag strip performance and compounds. It is unsafe to operate any Hoosier Racing Tire including DOT tires on public roads. The prohibited use of Hoosier Racing Tires on public roadways may result in loss of traction, unexpected loss of vehicle control, or sudden loss of tire pressure, resulting in a vehicle crash and possible serious personal injury or death.