Injector Dynamics ID1050x Fuel Injectors for 2011-2026 Ford Mustang GT - 1050.60.14.14B.8
SKU:
1050.60.14.14B.8
Availability:
Cannot Ship To California. Not CARB Approved.
Approx. Box Weight:
2.00 LBS
Shipping:
Calculated at Checkout
Vehicle Fitment:
2011-2026 Ford Mustang GT
Need Some Advice? Speak to one of our gearheads
Vehicle Applications:
Common supported platforms include:
  • Dodge Challenger, Charger Hellcat, Redeye, Demon, 2015 to 2023
  • Ford Mustang GT, Shelby GT350, GT500, 2011 to 2026, S197, S550, S650
  • Ford F-150 5.0, 2011 and newer
  • Chevrolet Camaro SS, ZL1, 2010 to 2024
  • Chevrolet Corvette C6, Z06, C7 Z06, Z07, C8, 2006 to 2025
  • Nissan GTR R35, 2009 to 2024
  • Toyota Supra MK4, 1993 to 1998, MK5, 2020 to 2025
  • BMW B58, S58 platforms, M240i, M340i, M3, M4
  • GM LS and LT based engine platforms
  • Audi and Volkswagen turbocharged platforms
Expanded application coverage includes:
  • Arctic Cat 1100 Turbo, 2009 to 2016
  • Audi 1.8T, EA888 Gen 3, R8 2015 and newer, RS3, TTRS, VR6 12v, VR6 24v
  • Buick Grand National, Turbo Regal
  • Cadillac CTS-V LSA, 2009 to 2014
  • Chevrolet LS1, LS2, LS3, LS6, LS7, LS9 engine platforms, Corvette and Camaro variants
  • Dodge Neon SRT-4, Caliber SRT-4, Viper 1996 to 2017, Ram SRT-10 2004 to 2006
  • Holden Commodore LS platforms, Monaro LS1 LS2
  • Honda Civic 1988 to 2015, Accord 1992 to 2007, S2000 2000 to 2009, Acura Integra, RSX, NSX
  • Hyundai Genesis 2.0T 2009 to 2014, Genesis V6 2009 to 2012
  • Infiniti G35, G37, G20
  • Lamborghini Gallardo 2004 to 2013, Huracan
  • Lexus SC400, 2JZ platforms
  • Mazda Miata 1990 to 2014, Mazdaspeed Miata, RX-7, RX-8
  • McLaren 570S, 600LT, 650S, 675LT, 720S, P1, Senna
  • Mitsubishi Evo III to X, Eclipse GST GSX, Galant VR4, 3000GT VR4
  • Nissan 240SX S13 S14 S15, 350Z, 370Z, GTR R32 R33 R34 R35, Titan, SR20DET platforms
  • Polaris RZR XP 1000, XP Turbo models
  • Pontiac Firebird, Trans Am, GTO 2004 to 2006, G8 GT, G8 GXP
  • Porsche 911, 993, 996, 997, Turbo models
  • Subaru WRX 2002 to 2014, STI 2004 to 2020, Legacy GT, Forester XT, BRZ 2013 and newer
  • Toyota Supra 7M, 1JZ, 2JZ platforms, MR2 Turbo, Celica GT, GTS, GR86, Corolla GTS
  • Volkswagen 1.8T, EA888 Gen 3, VR6 12v, VR6 24v
  • Yamaha FX SHO watercraft, Apex and Nytro snowmobiles, YXZ1000 UTV
Injector Dynamics ID1050x Fuel Injectors for 2011-2024 Ford Mustang GT - 1050.60.14.14B.8
Fitment Notes: ID1050x, for 2011+ Ford Mustang GT 5.0L Coyote applications. 14 mm (grey) adaptor top AND (blue) BOTTOM adaptor. Direct plug-in. Set of 8.
  • Improved internal flow path increases output by 5% without sacrificing low flow performance.
  • Stronger magnetic circuit offers stable operation up to 10 bar.
  • Replaceable inlet filter extends service life.
  • Nominal Flow Rate 1065cc/min @ 3.0 Bar (43.5 psi) Using Gasoline at 52 Degrees C (125 Degrees F)
  • Maximum Differential Fuel Pressure 10.0 Bar (145.0 psi)