Weld Racing RT-S S70 15x11.33 / 5x115mm BP / 6.5in. BS Gloss Black Milled Drag Wheel (Medium Pad) - 70MB-511W65C
SKU:
70MB-511W65C
Wheel Size:
15x11.33
Bolt Circle:
5x115
Offset:
+22
Finish:
Gloss Black Milled
Vehicle Fitment:
Fitment Notes:
Brake Conversion Kit / Suspension Modifications Needed.
Weld Racing RT-S S70 15x11.33 / 5x115mm BP / 6.5in. BS Gloss Black Milled Drag Wheel (Medium Pad) - Non-Beadlock - 70MB-511W65C
Drag Racing Wheels strives to provide excellent customer service and the best deals on the Weld Racing RT-S S70 15x11.33 / 5x115mm BP / 6.5in. BS Gloss Black Milled Drag Wheel (Medium Pad) - Non-Beadlock - 70MB-511W65C.
  • 3-Piece forged aluminum construction
  • Polished shell with black machined or polished center
  • 15" Require shank lug nuts
  • 17", 18", and 20" require conical lug nuts
  • Center cap and valve stem included
Vehicle Fitment: (Conical Lug Nuts Required) - Brake Conversion Kit / Suspension Modification Needed
  • 2018, 2019, 2020, 2021, 2022 Challenger Hellcat Widebody / Redeye / Scat Pack Widebody (Hellcats Front 15.4" Brembo Brakes, Rear 13.8" Brembo Brakes)
  • 2020, 2021, 2022 Charger Hellcat Widebody / Redeye / Scat Pack Widebody (Hellcats Front 15.4" Brembo Brakes, Rear 13.8" Brembo Brakes)
  • 2018, 2019, 2020, 2021, 2022 Challenger Demon Widebody (Demon Front 14.2" Brembo Brakes, Rear 13.8" Brembo Brakes)