Weld Racing RT-S S70 15x12 / 5x115mm BP / 0 Offset / 6.5in. BS Full Gloss Black Drag Wheel (Medium Pad) - Black Single Beadlock MT - 70MB-512W65FB
SKU:
70MB-512W65FB
Wheel Size:
15x12
Bolt Circle:
5x115
Offset:
+00
Finish:
Full Gloss Black
Material:
Forged Aluminum
Beadlock:
Black Single MT
Vehicle Fitment:
Lug Nuts:
Requires Conical Seat Lug Nuts, Not Shank Lug Nuts.
Fitment Notes:
Brake Conversion Kit / Suspension Modifications Needed.
Drag Racing Wheels strives to provide excellent customer service and the best deals on the Weld Racing RT-S S70 15x12 / 5x115mm BP / 0 Offset / 6.5in. BS Full Gloss Black Drag Wheel (Medium Pad) - Black Single Beadlock MT - 70MB-512W65FB.
  • 3-Piece forged aluminum construction
  • Polished shell with black machined or polished center
  • Black Anodized Forged Aluminum Beadlock Rings
  • 12-Point Coated Beadlock Hardware
  • 15 inch wheels require shank lug nuts (excluding Mopar fitment)
  • 17 inch wheels require conical lug nuts
  • 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 Challenger Hellcat Widebody / Redeye / Scat Pack Widebody (Hellcats Front 15.4" Brembo Brakes, Rear 13.8" Brembo Brakes)
  • 2020, 2021, 2022, 2023 Charger Hellcat Widebody / Redeye / Scat Pack Widebody (Hellcats Front 15.4" Brembo Brakes, Rear 13.8" Brembo Brakes)
  • 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 Challenger Super Stock / Demon Widebody / Demon 170 (Demon Front 14.2" Brembo Brakes, Rear 13.8" Brembo Brakes)