Weld Racing RT-S S70 17x10 / 5x5mm BP / 7.2in. BS Gloss Black Milled Drag Wheel (High Pad) - Black Single Beadlock #70HB7100C72F
SKU:
70HB7100C72F
Availability:
Built To Order 4 to 8 Weeks. All Custom Finish Wheels Are Built To Order.
Wheel Size:
17x10
Bolt Circle:
5x5
Back Space:
7.2
Offset:
+43
Location:
Rear Only
Finish:
Gloss Black Milled
Material:
Forged Aluminum
Beadlock:
Black Single MT
Vehicle Fitment:
Note:
Rear Brake Line will need to be adjusted.
Drag Racing Wheels strives to provide excellent customer service and the best deals on the Weld Racing RT-S S70 17x10 / 5x5mm BP / 7.2in. BS Gloss Black Milled Drag Wheel (High Pad) - Black Single Beadlock #70HB7100C72F. The WELD Racing S70 Wheel returns featuring the same split 5-spoke design that made it a favorite among drag racers and Pro Touring builds. This wheel has the classic WELD Racing look and continues the WELD Racing tradition utilizing a forged billet center and cold forged rims. This unique wheel offers 3 mounting pad heights to clear specific drum and multi-piston opposed calipers.
Vehicle Fitment: (Conical Lug Nuts Required)
  • 2018, 2019, 2020, 2021 Jeep Grand Cherokee Trackhawk SRT 6.2L (Front Brembo Rotors 15.7", Rear 13.8" Rotors)
  • 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021 Jeep Grand Cherokee 6.4L SRT (Rear 13.8" Rotors)