Weld Racing RT-S S70 17x11 / 5x115mm BP / 6.2in. BS Gloss Black Milled Drag Wheel (High Pad) - Black Single Beadlock #70HB7110W62F
SKU:
70HB7110W62F
Wheel Size:
17x11
Bolt Circle:
5x115
Back Space:
6.2
Offset:
+5
Note:
Shortened sway bar end links recommended for install.
Drag Racing Wheels strives to provide excellent customer service and the best deals on the Weld Racing RT-S S70 17x11 / 5x115mm BP / 6.2in. BS Gloss Black Milled Drag Wheel (High Pad) - Black Single Beadlock #70HB7110W62F. The WELD Racing S70 Wheel returns featuring the same split 5-spoke design that made it a favorite among drag racers and Pro Touring builds. This wheel has the classic WELD Racing look and continues the WELD Racing tradition utilizing a forged billet center and cold forged rims. This unique wheel offers 3 mounting pad heights to clear specific drum and multi-piston opposed calipers.
Vehicle Fitment: (Conical Lug Nuts Required)
  • 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2022, 2023 Challenger Hellcat Widebody / Redeye / Scat Pack Widebody (Hellcats Front 15.4" Brembo Brakes, Rear 13.8" Brembo Brakes)
  • 2018 Challenger Demon Widebody (Demon Front 14.2" Brembo Brakes, Rear 13.8" Brembo Brakes)
  • 2023 Challenger Demon 170 Widebody (Demon Front 14.2" Brembo Brakes, Rear 13.8" Brembo Brakes)
  • 2021, 2022, 2023 Challenger Super Stock Widebody (Front 14.2" Brembo Brakes, Rear 13.8" Brembo Brakes)