Weld Racing RT-S S70 17x12 / 5x115mm BP / 6.5in. BS Gloss Black Milled Drag Wheel (Low Pad) - 70LB7120W65A
SKU:
70LB7120W65A
Availability:
Built To Order 4 to 8 Weeks. All Custom Finish Wheels Are Built To Order.
Wheel Size:
17x12
Bolt Circle:
5x115
Back Space:
6.5
Offset:
0
Location:
Rear Only
Finish:
Gloss Black Milled
Material:
Forged Aluminum
Vehicle Fitment:
Note:
Shortened sway bar end links recommended for install.
Weld Racing RT-S S70 17x12 / 5x115mm BP / 6.5in. BS Gloss Black Milled Drag Wheel (Low Pad) - Non-Beadlock - 70LB7120W65A
Drag Racing Wheels strives to provide excellent customer service and the best deals on the Weld Racing RT-S S70 17x12 / 5x115mm BP / 6.5in. BS Gloss Black Milled Drag Wheel (Low Pad) - Non-Beadlock - 70LB7120W65A. The WELD Racing S70 Wheel returns featuring the same split 5-spoke design that made it a favorite among drag racers and Pro Touring builds. This wheel has the classic WELD Racing look and continues the WELD Racing tradition utilizing a forged billet center and cold forged rims. This unique wheel offers 3 mounting pad heights to clear specific drum and multi-piston opposed calipers.
Vehicle Fitment: (Conical Lug Nuts Required)
  • 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2022, 2023 Challenger Hellcat Widebody / Redeye / Scat Pack Widebody (Hellcats Front 15.4" Brembo Brakes, Rear 13.8" Brembo Brakes)
  • 2018 Challenger Demon Widebody (Demon Front 14.2" Brembo Brakes, Rear 13.8" Brembo Brakes)
  • 2023 Challenger Demon 170 Widebody (Demon Front 14.2" Brembo Brakes, Rear 13.8" Brembo Brakes)
  • 2021, 2022, 2023 Challenger Super Stock Widebody (Front 14.2" Brembo Brakes, Rear 13.8" Brembo Brakes)