Weld Racing RT-S S70 18x10 / 5x120mm BP / 7.1in. BS Polished Drag Wheel (High Pad) - 70HP8100N71A
SKU:
70HP8100N71A
Wheel Size:
18x10
Bolt Circle:
5x120
Back Space:
7.1
Offset:
41
Location:
Rear Only
Vehicle Fitment:
Fitment Note:
Will Fit Camaro with Carbon Ceramic Rear Brakes
Weld Racing RT-S S70 18x10 / 5x120mm BP / 7.1in. BS Polished Drag Wheel (High Pad) - Non-Beadlock #70HP8100N71A
Drag Racing Wheels strives to provide excellent customer service and the best deals on the Weld Racing RT-S S70 18x10 / 5x120mm BP / 7.1in. BS Polished Drag Wheel (High Pad) - Non-Beadlock #70HP8100N71A. The WELD Racing S70 Wheel returns featuring the same split 5-spoke design that made it a favorite among drag racers and Pro Touring builds. This wheel has the classic WELD Racing look and continues the WELD Racing tradition utilizing a forged billet center and cold forged rims. This unique wheel offers 3 mounting pad heights to clear specific drum and multi-piston opposed calipers. These wheels are perfect for helping the high horsepower drag racing vehicles reach faster 1/4 mile times.
Vehicle Fitment: (Conical Lug Nuts Required)
  • 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 Chevrolet Camaro SS, 1LE, ZL1 (14.37" Rear 4 piston Caliper. 15.35" 6 piston Front Caliper)