Weld Racing RT-S S70 18x5 / 5x4.75 BP / 3.2in. BS Gloss Black Milled Drag Wheel (Medium Pad) - 70MB8050B32A
SKU:
70MB8050B32A
Availability:
Built To Order 4 to 8 Weeks. All Custom Finish Wheels Are Built To Order.
Wheel Size:
18x5
Bolt Circle:
5x4.75
Offset:
+5
Back Space:
3.2
Finish:
Gloss Black Milled
Material:
Forged Aluminum
Vehicle Fitment:
Corvette C5 Base 1997-2004, Corvette C6 Base 2005-2013
Application Guide:
Click Here for Additional Vehicle Fitment Information
Note:
Requires 3mm spacer to clear brake caliper. Will exceed outer fender by 6mm.
Custom Finish Color Chart:
Click Here for Weld Custom Finish Colors
Need Some Advice? Speak to one of our gearheads
Weld Racing RT-S S70 18x5 / 5x4.75 BP / 3.2in. BS Gloss Black Milled Drag Wheel (Medium Pad) - Non-Beadlock - 70MB8050B32A
Drag Racing Wheels strives to provide excellent customer service and the best deals on the Weld Racing RT-S S70 18x5 / 5x4.75 BP / 3.2in. BS Gloss Black Milled Drag Wheel (Medium Pad) - Non-Beadlock - 70MB8050B32A. The WELD Racing S70 Wheel returns featuring the same split 5-spoke design that made it a favorite among drag racers and Pro Touring builds.