Weld Racing RT-S S70 20x10.5 / 5x5mm BP / 7.7in. BS Gloss Black Milled Drag Wheel (High Pad) - 70HB0105C77A for Durango Hellcat / SRT 2021-2025, Jeep Grand Cherokee SRT 2012-2021, Jeep Trackhawk SRT 2018-2021, Dodge Charger EV / SCAT Pack / RT 2024-2025
Weld Racing RT-S S70 20x10.5 / 5x5mm BP / 7.7in. BS Gloss Black Milled Drag Wheel (High Pad) - 70HB0105C77A
SKU:
70HB0105C77A
Wheel Size:
20x10.5
Bolt Circle:
5x5
Back Space:
7.7
Offset:
+50
Location:
Front or Rear
Finish:
Gloss Black Milled
Note:
Rear Brake Line will need to be adjusted.
Trackhawk Fitment:
Weld Racing RT-S S70 20x10.5 / 5x5mm BP / 7.7in. BS Gloss Black Milled Drag Wheel (High Pad) - Non-Beadlock #70HB0105C77A
Drag Racing Wheels strives to provide excellent customer service and the best deals on the WWeld Racing RT-S S70 20x10.5 / 5x5mm BP / 7.7in. BS Gloss Black Milled Drag Wheel (High Pad) - Non-Beadlock #70HB0105C77A. The WELD Racing S70 Wheel returns featuring the same split 5-spoke design that made it a favorite among drag racers and Pro Touring builds. This wheel has the classic WELD Racing look and continues the WELD Racing tradition utilizing a forged billet center and cold forged rims. This unique wheel offers 3 mounting pad heights to clear specific drum and multi-piston opposed calipers.
Vehicle Fitment: (Conical Lug Nuts Required)
  • 2018, 2019, 2020, 2021 Jeep Grand Cherokee Trackhawk SRT 6.2L (Front Brembo Rotors 15.7", Rear 13.8" Rotors)
  • 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021 Jeep Grand Cherokee 6.4L SRT (Rear 13.8" Rotors)