Weld Racing RT-S S70 20x10 / 5x115mm BP / 4.8in. BS Gloss Black Milled Drag Wheel (Extra High Pad) - Non-Beadlock #70EB0100W48A for Charger Hellcat Widebody, Charger SCAT Widebody, Challenger Hellcat Widebody 2018-2023, Challenger Redeye 2018-2023, Challenger SCAT Pack Widebody 2018-2023, Challenger Demon 2018, Challenger Demon 170 2023, Challenger Super Stock 2021-2023.
Weld Racing RT-S S70 20x10 / 5x115mm BP / 4.8in. BS Gloss Black Milled Drag Wheel (Extra High Pad) - Non-Beadlock #70EB0100W48A
SKU:
70EB0100W48A
Availability:
Built To Order 4 to 8 Weeks. All Custom Finish Wheels Are Built To Order.
Wheel Size:
20x10
Bolt Circle:
5x115
Back Space:
4.8
Offset:
-19
Location:
Front or Rear
Finish:
Gloss Black Milled
Drag Racing Wheels strives to provide excellent customer service and the best deals on the Weld Racing RT-S S70 20x10 / 5x115mm BP / 4.8in. BS Gloss Black Milled Drag Wheel (Extra High Pad) - Non-Beadlock #70EB0100W48A.
Vehicle Fitment: (Conical Lug Nuts Required)
  • 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2022, 2023 Challenger Hellcat Widebody / Redeye / Scat Pack Widebody (Hellcats Front 15.4" Brembo Brakes, Rear 13.8" Brembo Brakes)
  • 2018 Challenger Demon Widebody (Demon Front 14.2" Brembo Brakes, Rear 13.8" Brembo Brakes)
  • 2023 Challenger Demon 170 Widebody (Demon Front 14.2" Brembo Brakes, Rear 13.8" Brembo Brakes)
  • 2021, 2022, 2023 Challenger Super Stock Widebody (Front 14.2" Brembo Brakes, Rear 13.8" Brembo Brakes)