Weld Racing RT-S S70 20x9 / 5x5mm BP / 5.8in. BS Full Gloss Black Drag Wheel (High Pad) - 70HB0090C58AB
SKU:
70HB0090C58AB
Wheel Size:
20x9
Bolt Circle:
5x5
Back Space:
5.8
Offset:
+19
Location:
Front Only
Finish:
Full Gloss Black
Note:
Rear Brake Line will need to be adjusted.
Trackhawk Fitment:
Front Brembo Calipers have to be trimmed down to clear inner barrel.
Weld Racing RT-S S70 20x9 / 5x5mm BP / 5.8in. BS Full Gloss Black Drag Wheel (High Pad) - Non-Beadlock #70HB0090C58AB
Drag Racing Wheels strives to provide excellent customer service and the best deals on the Weld Racing RT-S S70 20x9 / 5x5mm BP / 5.8in. BS Full Gloss Black Drag Wheel (High Pad) - Non-Beadlock #70HB0090C58AB. The WELD Racing S70 Wheel returns featuring the same split 5-spoke design that made it a favorite among drag racers and Pro Touring builds. This wheel has the classic WELD Racing look and continues the WELD Racing tradition utilizing a forged billet center and cold forged rims. This unique wheel offers 3 mounting pad heights to clear specific drum and multi-piston opposed calipers.
Vehicle Fitment: (Conical Lug Nuts Required)
  • 2018, 2019, 2020 Jeep Grand Cherokee Trackhawk SRT 6.2L (Front Brembo Rotors 15.7", Rear 13.8" Rotors) - NOTE: Front Brembo Calipers have to be trimmed down to clear inner barrel on 20x9.
  • 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020 Jeep Grand Cherokee 6.4L SRT (Rear 13.8" Rotors)