Weld Racing RT-S S71 15x11.33 / 5x114.3mm BP / 7.5in. BS Polished Drag Wheel (Medium Pad) - Non-Beadlock - 71MP-511W75C
SKU:
71MP-511W75C
Availability:
Built To Order 6 to 8 Weeks. All Custom Finish Wheels Are Built To Order.
Wheel Size:
15x11.33
Bolt Circle:
5x114.3 / 5x4.5
Back Space:
7.5
Offset:
+34
Finish:
Polished
Material:
Forged Aluminum
Fitment Notes:
Brake Conversion Kit / Suspension Modifications Needed.
Drag Racing Wheels strives to provide excellent customer service and the best deals on the Weld Racing RT-S S71 15x11.33 / 5x114.3mm BP / 7.5in. BS Polished Drag Wheel (Medium Pad) - Non-Beadlock - 71MP-511W75C
  • 3-Piece forged aluminum construction
  • Polished shell with machined or polished center
  • 15" Require shank lug nuts
  • 17", 18", and 20" require conical lug nuts