Weld Racing RT-S S71 17x10.5 / 5x5mm BP / 7.7in. BS Black Drag Wheel (High Pad) - Black Single Beadlock #71HB7105C77F Jeep Grand Cherokee SRT 2012-2020, Jeep Trackhawk SRT 2018-2020
Weld Racing RT-S S71 17x10.5 / 5x5mm BP / 7.7in. BS Black Drag Wheel (High Pad) - Black Single Beadlock #71HB7105C77F
SKU:
71HB7105C77F
Wheel Size:
17x10.5
Bolt Circle:
5x5
Back Space:
7.7
Offset:
+50
Forged Aluminum
Beadlock:
Black Single MT
Vehicle Fitment:
Jeep Grand Cherokee SRT 2012-2020, Jeep Trackhawk SRT 2018-2020
Note:
Rear Brake Line will need to be adjusted.
Drag Racing Wheels strives to provide excellent customer service and the best deals on the Weld Racing RT-S S71 17x10.5 / 5x5mm BP / 7.7in. BS Black Drag Wheel (High Pad) - Black Single Beadlock #71HB7105C77F. WELD Racing brings its application flexible racing technology to the street with a budget-friendly three-piece modular wheel using a unique welded assembly process. This wheel has the classic WELD Racing look and continues the WELD Racing tradition utilizing a forged billet center and cold forged rims. This unique wheel offers 3 mounting pad heights to clear specific drum and multi-piston opposed calipers.
Vehicle Fitment: (Conical Lug Nuts Required)
  • 2018, 2019, 2020 Jeep Grand Cherokee Trackhawk SRT 6.2L (Front Brembo Rotors 15.7", Rear 13.8" Rotors)
  • 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020 Jeep Grand Cherokee 6.4L SRT (Rear 13.8" Rotors)