Weld Racing RT-S S71 17x11 / 5x4.75 BP / 7.7in. BS Black Drag Wheel (High Pad) - Black Single Beadlock - 71HB7110B77F
2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013 Chevrolet Corvette C6 Z06
Weld Racing RT-S S71 17x11 / 5x4.75 BP / 7.7in. BS Black Drag Wheel (High Pad) - Black Single Beadlock MT - 71HB7110B77F
SKU:
71HB7110B77F
UPC:
71HB7110B77F
Wheel Size:
17x11
Bolt Circle:
5x4.75
Back Space:
7.7
Forged Aluminum
Beadlock:
Black Single MT
Vehicle Fitment:
Note:
Will Not fit Z07 / ZR1 with Larger Carbon Brakes Package.
Additional Note:
C7 Corvette will require 17" rear brake conversion kit.
Drag Racing Wheels strives to provide excellent customer service and the best deals on the Weld Racing RT-S S71 17x11 / 5x4.75 BP / 7.7in. BS Black Drag Wheel (High Pad) - Black Single Beadlock MT - 71HB7110B77F.
  • 3-Piece forged aluminum construction
  • Polished shell with black machined or polished center
  • Black Anodized Forged Aluminum Beadlock Rings
  • 12-Point Coated Beadlock Hardware
  • 15 inch wheels require shank lug nuts
  • 17 inch wheels require conical lug nuts
  • Non-Beadlock available in 15", 17", 18", and 20" sizes