Weld Racing RT-S S71 18x5 / 5x4.75 BP / 3.2in. BS Black Drag Wheel (Medium Pad) - Non-Beadlock - 71MB8050B32A
SKU:
71MB8050B32A
Availability:
If Not In Stock, Built To Order 4 to 8 Weeks. All Custom Finish Wheels Are Built To Order.
Wheel Size:
18x5
Bolt Circle:
5x4.75
Offset:
+5
Back Space:
3.2
Finish:
Black
Material:
Forged Aluminum
Vehicle Fitment:
Corvette C5 Base 1997-2004, Corvette C6 Base 2005-2013
Application Guide:
Click Here for Additional Vehicle Fitment Information
Note:
Requires 3mm spacer to clear brake caliper. Will exceed outer fender by 6mm.
Custom Finish Color Chart:
Click Here for Weld Custom Finish Colors
Need Some Advice? Speak to one of our gearheads
Drag Racing Wheels strives to provide excellent customer service and the best deals on the Weld Racing RT-S S71 18x5 / 5x4.75 BP / 3.2in. BS Black Drag Wheel (Medium Pad) - Non-Beadlock - 71MB8050B32A. WELD Racing brings its application flexible racing technology to the street with a budget-friendly three-piece modular wheel using a unique welded assembly process.