Weld Racing RT-S S71 18x9 / 5x115mm BP / 6.1in. BS Black Drag Wheel (High Pad) - Non-Beadlock #71HB8090W61A 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020 Dodge Charger / Challenger Hellcat SRT (Front 15.4" Brembo Brakes, Rear 13.8" Brembo Brakes)
2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020 Dodge Charger / Challenger SCAT Pack & 1320
2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014 Dodge Charger / Challenger SRT8 (Front 14.2" Brembo Brakes)
2005, 2006, 2007, 2008 Dodge Magnum SRT8 (Front 14.2" Brembo Brakes)
2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014 Chrysler 300 SRT8 (Front 14.2" Brembo Brakes)
Weld Racing RT-S S71 18x9 / 5x115mm BP / 6.1in. BS Black Drag Wheel (High Pad) - Non-Beadlock #71HB8090W61A
SKU:
71HB8090W61A
Availability:
If Not In Stock, Built To Order 4 to 8 Weeks. All Custom Finish Wheels Are Built To Order.
Wheel Size:
18x9
Bolt Circle:
5x115
Back Space:
6.1
Offset:
28
Location:
Front or Rear
Finish:
Black
Material:
Forged Aluminum
Vehicle Fitment:
Note:
May Require Shortened Sway Bar End Links or 6mm Spacer for Rear
Drag Racing Wheels strives to provide excellent customer service and the best deals on the Weld Racing RT-S S71 18x9 / 5x115mm BP / 6.1in. BS Black Drag Wheel (High Pad) - Non-Beadlock #71HB8090W61A. WELD Racing brings its application flexible racing technology to the street with a budget-friendly three-piece modular wheel using a unique welded assembly process. This wheel has the classic WELD Racing look and continues the WELD Racing tradition utilizing a forged billet center and cold forged rims. This unique wheel offers 3 mounting pad heights to clear specific drum and multi-piston opposed calipers. These wheels are perfect for helping the high horsepower drag racing vehicles reach faster 1/4 mile times.
Vehicle Fitment (Conical Lug Nuts Required):
  • 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022 Dodge Charger / Challenger SCAT Pack & 1320