Weld Racing RT-S S71 20x11 / 5x115mm BP / 5.8in. BS Black Drag Wheel (Extra High Pad) - Non-Beadlock #71EB0110W58A for Charger Hellcat Widebody, Charger SCAT Widebody, Challenger Hellcat Widebody 2018-2023, Challenger Redeye 2018-2023, Challenger SCAT Pack Widebody 2018-2023, Challenger Demon 2018, Challenger Demon 170 2023, Challenger Super Stock 2021-2023
Weld Racing RT-S S71 20x11 / 5x115mm BP / 5.8in. BS Black Drag Wheel (Extra High Pad) - Non-Beadlock #71EB0110W58A
SKU:
71EB0110W58A
Wheel Size:
20x11
Back Space:
5.8
Offset:
-6
Black
Drag Racing Wheels strives to provide excellent customer service and the best deals on the Weld Racing RT-S S71 20x11 / 5x115mm BP / 5.8in. BS Black Drag Wheel (Extra High Pad) - Non-Beadlock #71EB0110W58A. WELD Racing brings its application flexible racing technology to the street with a budget-friendly three-piece modular wheel using a unique welded assembly process. This wheel has the classic WELD Racing look and continues the WELD Racing tradition utilizing a forged billet center and cold forged rims. This unique wheel offers 3 mounting pad heights to clear specific drum and multi-piston opposed calipers.
Vehicle Fitment: (Conical Lug Nuts Required)
  • 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2022, 2023 Challenger Hellcat Widebody / Redeye / Scat Pack Widebody (Hellcats Front 15.4" Brembo Brakes, Rear 13.8" Brembo Brakes)
  • 2018 Challenger Demon Widebody (Demon Front 14.2" Brembo Brakes, Rear 13.8" Brembo Brakes)
  • 2023 Challenger Demon 170 Widebody (Demon Front 14.2" Brembo Brakes, Rear 13.8" Brembo Brakes)
  • 2021, 2022, 2023 Challenger Super Stock Widebody (Front 14.2" Brembo Brakes, Rear 13.8" Brembo Brakes)