Weld Racing RT-S S71 20x9 / 5x5mm BP / 5.8in. BS Black Drag Wheel (High Pad) - Non-Beadlock #71HB0090C58A for Jeep Grand Cherokee SRT 2012-2020, Jeep Trackhawk SRT 2018-2020, 2021-2025 Durango Hellcat, 2018-2024 Durango SRT 6.4L
Weld Racing RT-S S71 20x9 / 5x5mm BP / 5.8in. BS Black Drag Wheel (High Pad) - Non-Beadlock #71HB0090C58A
SKU:
71HB0090C58A
Availability:
If Not In Stock, Built To Order 4 to 8 Weeks. All Custom Finish Wheels Are Built To Order.
Wheel Size:
20x9
Bolt Circle:
5x5
Back Space:
5.8
Offset:
+19
Location:
Front Only
Finish:
Black
Material:
Forged Aluminum
Vehicle Fitment:
Note:
Rear Brake Line will need to be adjusted.
Trackhawk Fitment:
Front Brembo Calipers have to be trimmed down to clear inner barrel.
Drag Racing Wheels strives to provide excellent customer service and the best deals on the Weld Racing RT-S S71 20x9 / 5x5mm BP / 5.8in. BS Black Drag Wheel (High Pad) - Non-Beadlock #71HB0090C58A. WELD Racing brings its application flexible racing technology to the street with a budget-friendly three-piece modular wheel using a unique welded assembly process. This wheel has the classic WELD Racing look and continues the WELD Racing tradition utilizing a forged billet center and cold forged rims. This unique wheel offers 3 mounting pad heights to clear specific drum and multi-piston opposed calipers.
Vehicle Fitment: (Conical Lug Nuts Required)
  • 2018, 2019, 2020 Jeep Grand Cherokee Trackhawk SRT 6.2L (Front Brembo Rotors 15.7", Rear 13.8" Rotors) - NOTE: Front Brembo Calipers have to be trimmed down to clear inner barrel on 20x9.
  • 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020 Jeep Grand Cherokee 6.4L SRT (Rear 13.8" Rotors)