Weld Racing RT-S S77 15x11.33 / 5x115mm BP / 6.5in. BS Black Drag Wheel (Medium Pad) - Non-Beadlock - 77MB-511W65C for 2018, 2019, 2020, 2021 Challenger / Charger Hellcat Widebody / Redeye / Scat Pack Widebody (Hellcats Front 15.4" Brembo Brakes, Rear 13.8" Brembo Brakes) and 2018, 2019, 2020, 2021 Challenger Demon Widebody (Demon Front 14.2" Brembo Brakes, Rear 13.8" Brembo Brakes)
Weld Racing RT-S S77 15x11.33 / 5x115mm BP / 6.5in. BS Black Drag Wheel (Medium Pad) - Non-Beadlock - 77MB-511W65C
SKU:
77MB-511W65C
Wheel Size:
15x11.33
Bolt Circle:
5x115
Back Space:
6.5
Offset:
+22
Vehicle Fitment:
Fitment Notes:
Brake Conversion Kit / Suspension Modifications Needed.
Drag Racing Wheels strives to provide excellent customer service and the best deals on the Weld Racing RT-S S77 15x11.33 / 5x115mm BP / 6.5in. BS Black Drag Wheel (Medium Pad) - Non-Beadlock - 77MB-511W65C.
  • 3-Piece forged aluminum construction
  • Polished shell with black machined or polished center
  • 15" Require shank lug nuts
  • 17", 18", and 20" require conical lug nuts
  • Center cap and valve stem included
Vehicle Fitment: (Conical Lug Nuts Required) - Brake Conversion Kit / Suspension Modification Needed
  • 2018, 2019, 2020, 2021, 2022 Challenger Hellcat Widebody / Redeye / Scat Pack Widebody (Hellcats Front 15.4" Brembo Brakes, Rear 13.8" Brembo Brakes)
  • 2020, 2021, 2022 Charger Hellcat Widebody / Redeye / Scat Pack Widebody (Hellcats Front 15.4" Brembo Brakes, Rear 13.8" Brembo Brakes)
  • 2018, 2019, 2023 Challenger Demon | Demon 170 (Demon Front 14.2" Brembo Brakes, Rear 13.8" Brembo Brakes)