Weld Racing RT-S S77 17x12 / 5x115mm BP / 6.5in. BS Polished Drag Wheel (Low Pad) - Black Single Beadlock - 77LP7120W65F for Challenger Hellcat Widebody 2018-2023, Challenger Redeye 2018-2023, Challenger SCAT Pack Widebody 2018-2023, Challenger Demon 2018-2019, Dodge Charger Widebody Hellcat & Redeye 2020-2023
Weld Racing RT-S S77 17x12 / 5x115mm BP / 6.5in. BS Polished Drag Wheel (Low Pad) - Black Single Beadlock - 77LP7120W65F
SKU:
77LP7120W65F
Availability:
If Not In Stock, Built To Order 4 to 8 Weeks. All Custom Finish Wheels Are Built To Order.
Wheel Size:
17x12
Bolt Circle:
5x115
Back Space:
6.5
Offset:
0
Location:
Rear Only
Finish:
Polished
Material:
Forged Aluminum
Beadlock:
Black Single MT
Vehicle Fitment:
Note:
Shortened sway bar end links recommended for install.
Drag Racing Wheels strives to provide excellent customer service and the best deals on the Weld Racing RT-S S77 17x12 / 5x115mm BP / 6.5in. BS Polished Drag Wheel (Low Pad) - Black Single Beadlock - 77LP7120W65F. WELD Racing brings its application flexible racing technology to the street with a budget-friendly three-piece modular wheel using a unique welded assembly process. This wheel has the classic WELD Racing look and continues the WELD Racing tradition utilizing a forged billet center and cold forged rims. This unique wheel offers 3 mounting pad heights to clear specific drum and multi-piston opposed calipers. These wheels are perfect for helping the high horsepower drag racing vehicles reach faster 1/4 mile times.
Vehicle Fitment: (Conical Lug Nuts Required)
  • 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2022, 2023 Challenger Hellcat Widebody / Redeye / Scat Pack Widebody (Hellcats Front 15.4" Brembo Brakes, Rear 13.8" Brembo Brakes)
  • 2018 Challenger Demon Widebody (Demon Front 14.2" Brembo Brakes, Rear 13.8" Brembo Brakes)
  • 2023 Challenger Demon 170 Widebody (Demon Front 14.2" Brembo Brakes, Rear 13.8" Brembo Brakes)
  • 2021, 2022, 2023 Challenger Super Stock Widebody (Front 14.2" Brembo Brakes, Rear 13.8" Brembo Brakes)