Weld Racing RT-S S77 18x10 / 5x115mm BP / 5.1in. BS Black Drag Wheel (High Pad) - Non-Beadlock #77HB8100W51A for Charger Hellcat Widebody, Charger SCAT Widebody, Challenger Hellcat Widebody 2018-2023, Challenger Redeye 2018-2023, Challenger SCAT Pack Widebody 2018-2023, Challenger Demon 2018, Challenger Demon 170 2023, Challenger Super Stock 2021-2023.
Weld Racing RT-S S77 18x10 / 5x115mm BP / 5.1in. BS Black Drag Wheel (High Pad) - Non-Beadlock #77HB8100W51A
SKU:
77HB8100W51A
Wheel Size:
18x10
Back Space:
5.1
Offset:
-10
Location:
Front or Rear
Finish:
Black
Note:
Requires 5/16" Front Spacer for Brake Clearance
Custom Finish Color Chart:
Click Here for Weld Custom Finish Colors
Need Some Advice? Speak to one of our gearheads
Drag Racing Wheels strives to provide excellent customer service and the best deals on the Weld Racing RT-S S77 18x10 / 5x115mm BP / 5.1in. BS Black Drag Wheel (High Pad) - Non-Beadlock #77HB8100W51A. WELD Racing brings its application flexible racing technology to the street with a budget-friendly three-piece modular wheel using a unique welded assembly process. This wheel has the classic WELD Racing look and continues the WELD Racing tradition utilizing a forged billet center and cold forged rims. This unique wheel offers 3 mounting pad heights to clear specific drum and multi-piston opposed calipers. These wheels are perfect for helping the high horsepower drag racing vehicles reach faster 1/4 mile times.
Vehicle Fitment: (Conical Lug Nuts Required)
  • 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2022, 2023 Challenger Hellcat Widebody / Redeye / Scat Pack Widebody (Hellcats Front 15.4" Brembo Brakes, Rear 13.8" Brembo Brakes)
  • 2018 Challenger Demon Widebody (Demon Front 14.2" Brembo Brakes, Rear 13.8" Brembo Brakes)
  • 2023 Challenger Demon 170 Widebody (Demon Front 14.2" Brembo Brakes, Rear 13.8" Brembo Brakes)
  • 2021, 2022, 2023 Challenger Super Stock Widebody (Front 14.2" Brembo Brakes, Rear 13.8" Brembo Brakes)