Weld Racing RT-S S77 18x7 / 5x115mm BP / 2.1in. BS Black Drag Wheel (High Pad) - Non-Beadlock #77HB8070W21A
SKU:
77HB8070W21A
Wheel Size:
18x7
Back Space:
2.1
Offset:
-48
Location:
Front
Finish:
Black
Drag Racing Wheels strives to provide excellent customer service and the best deals on the Weld Racing RT-S S77 18x7 / 5x115mm BP / 2.1in. BS Black Drag Wheel (High Pad) - Non-Beadlock #77HB8070W21A. WELD Racing brings its application flexible racing technology to the street with a budget-friendly three-piece modular wheel using a unique welded assembly process. This wheel has the classic WELD Racing look and continues the WELD Racing tradition utilizing a forged billet center and cold forged rims. This unique wheel offers 3 mounting pad heights to clear specific drum and multi-piston opposed calipers. These wheels are perfect for helping the high horsepower drag racing vehicles reach faster 1/4 mile times.
Vehicle Fitment: (Conical Lug Nuts Required)
  • 2018, 2019, 2020 Challenger Hellcat Widebody / Redeye / Scat Pack Widebody (Hellcats Front 15.4" Brembo Brakes, Rear 13.8" Brembo Brakes)
  • 2018, 2019, 2020 Challenger Demon Widebody (Demon Front 14.2" Brembo Brakes, Rear 13.8" Brembo Brakes)