SKU:
W18509098500
Approx. Box Weight:
0.00 LBS
Shipping:
Calculated at Checkout
Wheel Size:
20x9
Bolt Circle:
6x135 / 6x139.7
Offset:
0
Backspacing:
5.00
Wheel Finish:
Gloss Silver Machined with Black Ring
Vehicle Fitment:
Currently Out Of Stock
Need Some Advice? Speak to one of our gearheads
20 Inch 6 Lug Truck Wheel Designed for Modern Half-Ton and Performance Trucks.
This configuration is dual drilled for both 6x135 and 6x139.7 bolt patterns.
WELD Swift 20x9 Wheel Specifications.
  • Diameter: 20 inch
  • Width: 9 inch
  • Bolt Pattern: 6x135 and 6x139.7
  • Offset: 0
  • Backspacing: 5.00 inch
  • Finish: Gloss Silver Machined with Machined Ring
  • Part Number: W18509098500
6x135 Fitment Applications.
Common 6x135 platforms include:
  • Ford F150 2004-2026
  • Ford F150 Raptor 2010-2026
  • Ford Expedition 2003-2026
  • Lincoln Navigator 2003-2026
6x139.7 Fitment Applications.
This bolt pattern supports a wide range of modern trucks and SUVs, including:
  • Chevrolet Silverado 1500 1999-2026
  • GMC Sierra 1500 1999-2026
  • Ram 1500 2019-2026
  • Ram TRX 2021-2024
  • Ram 1500 RHO 2025-2026
  • Toyota Tacoma 2005-2026
  • Toyota 4Runner 2003-2026
  • Toyota FJ Cruiser 2007-2014
  • Nissan Frontier 2005-2026
  • Nissan Titan 2004-2026
Brake clearance should always be verified on trucks equipped with aftermarket big brake kits.
Why 20x9 with 0 Offset is One of the Most Popular Truck Setups?
  • Provides necessary brake clearance for performance models
  • Enhances stance compared to factory +20 to +30 offsets
  • Works well with leveling kits and 2 to 4 inch lifts