Forgestar F14 Beadlock Gunmetal Wheel 15x10 +45 5x120BC - F283B0022725
SKU:
F283B0022725
Wheel Size:
15x10
Bolt Circle:
5x120
Offset:
+45
Backspacing:
7.25 inch
Wheel Finish:
Gunmetal
Beadlock:
Dual Bead Knurling
Reference Part #:
F283B0022725
Vehicle Fitment:
CTS-V Coupe 2011-2015, CTS-V Sedan 2009-2014, Camaro SS & ZL1 2010-2015, Camaro SS & ZL1 2016-2024
Note #1:
Requires Rear Brake Kit Conversion
Note #2:
May Require Shortened Sway Bar End Links
Estimated shipping date is Jun 10th 2026
Need Some Advice? Speak to one of our gearheads
    • Spoke Design Integrated into Beadlock Ring
    • Dual Bead Knurling
    • Deep Concave Profile Re-Engineered for High Offset Applications
    • Drag Strip Approved
    • Built To Your Specifications
    • Custom Bolt Patterns
    • 6061 Aluminum Beadlock Ring
    • Rotary Forged Flow Formed Barrel
    • Monoblock Construction
    • Lightweight
    • Clears Big Brake Kits
    • Wide Range of Wheel Widths & Offsets
Vehicle Fitment:
  • 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 Chevrolet Camaro SS / ZL1 (5th / 6th Generation) * Requires 15" Brake Conversion Kit *
  • 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015 Cadillac CTS-V (2nd Generation)  * Requires 15" Brake Conversion Kit *
Forgestar F14 and D5 Beadlock Wheels: Revolutionizing Drag Racing Dynamics!
About Forgestar Drag Wheels:
Forgestar F14: Where Precision Meets Performance
Customization: One of the standout features of the F14 is its range of customization options. Whether it's finishes like gunmetal, matte black, or brushed titanium, or sizes ranging from 18" to 22", there's an F14 for every car enthusiast's preference.