Forgestar F14 Beadlock Gunmetal Wheel 15x10 +50 5x4.75BC - F283B0063750
SKU:
F283B0063750
Bolt Circle:
5x4.75
Offset:
+50
Backspacing:
7.50 inch
Reference Part #:
F283B0063750
Vehicle Fitment:
Camaro 1993-2002, Firebird 1993-2002, Corvette C6 Z06 2006-2013, Corvette C7 Z06 2014-2019
Vehicle Fitment:
  • 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 Chevy Camaro F-Body
  • 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 Pontiac Firebird F-Body
  • 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013 Chevrolet Corvette C6 Z06 * Requires 15" Brake Conversion Kit *
  • 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 Chevrolet Corvette C7 Z06 * Requires 15" Brake Conversion Kit *
Customization: One of the standout features of the F14 is its range of customization options. Whether it's finishes like gunmetal, matte black, or brushed titanium, or sizes ranging from 18" to 22", there's an F14 for every car enthusiast's preference.