Weld Racing RT-S S70 15x11.33 / 5x115mm BP / 6.5in. BS Polished Drag Wheel (Medium Pad) - Polished Single Beadlock MT - 70MP-511W65F for Charger Hellcat Widebody, Charger SCAT Widebody, Challenger Hellcat Widebody 2018-2023, Challenger Redeye 2018-2023, Challenger SCAT Pack Widebody 2018-2023, Challenger Demon 2018, Challenger Demon 170 2023, Challenger Super Stock 2021-2023
Weld Racing RT-S S70 15x11.33 / 5x115mm BP / 6.5in. BS Polished Drag Wheel (Medium Pad) - Polished Single Beadlock MT - 70MP-511W65F
SKU:
70MP-511W65F
Wheel Size:
15x11.33
Bolt Circle:
5x115
Back Space:
6.5
Offset:
+22
Finish:
Polished
Material:
Forged Aluminum
Beadlock:
Polished Single MT
Vehicle Fitment:
Lug Nuts:
Requires Conical Seat Lug Nuts, Not Shank Lug Nuts
Fitment Notes:
Brake Conversion Kit / Suspension Modifications Needed.
Drag Racing Wheels strives to provide excellent customer service and the best deals on the Weld Racing RT-S S70 15x11.33 / 5x115mm BP / 6.5in. BS Polished Drag Wheel (Medium Pad) - Polished Single Beadlock MT - 70MP-511W65F.
  • Three-piece forged aluminum construction
  • Functional beadlock ring for tire retention under extreme load
  • Iconic split 5-spoke design
  • Custom-built to order
  • Made in Kansas City, USA
  • 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2022, 2023 Challenger Hellcat Widebody / Redeye / Scat Pack Widebody (Hellcats Front 15.4" Brembo Brakes, Rear 13.8" Brembo Brakes)
  • 2018 Challenger Demon Widebody (Demon Front 14.2" Brembo Brakes, Rear 13.8" Brembo Brakes)
  • 2023 Challenger Demon 170 Widebody (Demon Front 14.2" Brembo Brakes, Rear 13.8" Brembo Brakes)
  • 2021, 2022, 2023 Challenger Super Stock Widebody (Front 14.2" Brembo Brakes, Rear 13.8" Brembo Brakes)