Weld Racing RT-S S77 15x11.33 / 5x115mm BP / 6.5in. BS Polished Drag Wheel (Medium Pad) - Black Single Beadlock MT - 77MP-511W65F
SKU:
77MP-511W65F
Wheel Size:
15x11.33
Back Space:
6.5
Offset:
+22
Finish:
Polished
Material:
Forged Aluminum
Beadlock:
Black Single MT
Vehicle Fitment:
Lug Nuts:
Requires Conical Seat Lug Nuts, Not Shank Lug Nuts
Fitment Notes:
Brake Conversion Kit / Suspension Modifications Needed.
Drag Racing Wheels strives to provide excellent customer service and the best deals on the Weld Racing RT-S S77 15x11.33 / 5x115mm BP / 6.5in. BS Polished Drag Wheel (Medium Pad) - Polished Single Beadlock MT - 77MP-511W65F.
  • 3-Piece forged aluminum construction
  • Polished shell with black machined or polished center
  • Black Anodized Forged Aluminum Beadlock Rings
  • 12-Point Coated Beadlock Hardware
  • 15 inch wheels require shank lug nuts (excluding Mopar fitment)
  • 17 inch wheels require conical lug nuts
  • 2018, 2019, 2020, 2021, 2022 Challenger Hellcat Widebody / Redeye / Scat Pack Widebody (Hellcats Front 15.4" Brembo Brakes, Rear 13.8" Brembo Brakes)
  • 2020, 2021, 2022 Charger Hellcat Widebody / Redeye / Scat Pack Widebody (Hellcats Front 15.4" Brembo Brakes, Rear 13.8" Brembo Brakes)
  • 2018, 2019, 2023 Challenger Demon Widebody | Demon 170 (Demon Front 14.2" Brembo Brakes, Rear 13.8" Brembo Brakes)