Weld Racing RT-S S76 15x11.33 / 5x115mm BP / 6.5in. BS Black Drag Wheel (Medium Pad) - Black Single Beadlock MT - 76MB-511W65F for 2018, 2019, 2020, 2021 Challenger / Charger Hellcat Widebody / Redeye / Scat Pack Widebody (Hellcats Front 15.4" Brembo Brakes, Rear 13.8" Brembo Brakes) and 2018, 2019, 2020, 2021 Challenger Demon Widebody (Demon Front 14.2" Brembo Brakes, Rear 13.8" Brembo Brakes)
Weld Racing RT-S S76 15x11.33 / 5x115mm BP / 6.5in. BS Black Drag Wheel (Medium Pad) - Black Single Beadlock MT - 76MB-511W65F
SKU:
76MB-511W65F
Wheel Size:
15x11.33
Bolt Circle:
5x115
Back Space:
6.5
Offset:
+22
Forged Aluminum
Beadlock:
Black Single MT
Vehicle Fitment:
Lug Nuts:
Requires Conical Seat Lug Nuts, Not Shank Lug Nuts.
Fitment Notes:
Brake Conversion Kit / Suspension Modifications Needed.
Drag Racing Wheels strives to provide excellent customer service and the best deals on the Weld Racing RT-S S76 15x11.33 / 5x115mm BP / 6.5in. BS Black Drag Wheel (Medium Pad) - Black Single Beadlock MT - 76MB-511W65F.
  • 3-Piece forged aluminum construction
  • Polished shell with black machined or polished center
  • Black Anodized Forged Aluminum Beadlock Rings
  • 12-Point Coated Beadlock Hardware
  • 15 inch wheels require shank lug nuts (excluding Mopar fitment)
  • 17 inch wheels require conical lug nuts
  • 2018, 2019, 2020, 2021, 2022 Challenger Hellcat Widebody / Redeye / Scat Pack Widebody (Hellcats Front 15.4" Brembo Brakes, Rear 13.8" Brembo Brakes)
  • 2020, 2021, 2022 Charger Hellcat Widebody / Redeye / Scat Pack Widebody (Hellcats Front 15.4" Brembo Brakes, Rear 13.8" Brembo Brakes)
  • 2018, 2019, 2020, 2021, 2022 Challenger Demon Widebody (Demon Front 14.2" Brembo Brakes, Rear 13.8" Brembo Brakes)