Weld Racing RT-S S71 18x10 / 5x120mm BP / 7.1in. BS Black Drag Wheel (High Pad) - Non-Beadlock #71HB8100N71A, 2020 Chevrolet Corvette C8 (5x120 Bolt Pattern)
2016, 2017, 2018, 2019, 2020 Chevrolet Camaro SS, 1LE, ZL1 (14.37" Rear 4 piston Caliper. 15.35" 6 piston Front Caliper)
2014, 2015 Chevrolet Camaro Z28
2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015 Chevrolet Camaro SS, ZL1
2014, 2015, 2016, 2017 Chevrolet SS (Sport Sedan)
Weld Racing RT-S S71 18x10 / 5x120mm BP / 7.1in. BS Black Drag Wheel (High Pad) - Non-Beadlock #71HB8100N71A
SKU:
71HB8100N71A
Availability:
If Not In Stock, Built To Order 4 to 8 Weeks. All Custom Finish Wheels Are Built To Order.
Wheel Size:
18x10
Bolt Circle:
5x120
Back Space:
7.1
Offset:
41
Location:
Rear Only
Finish:
Black
Material:
Forged Aluminum
Vehicle Fitment:
Fitment Note:
Will Fit Camaro with Carbon Ceramic Rear Brakes
Drag Racing Wheels strives to provide excellent customer service and the best deals on the Weld Racing RT-S S71 18x10 / 5x120mm BP / 7.1in. BS Black Drag Wheel (High Pad) - Non-Beadlock #71HB8100N71A. WELD Racing brings its application flexible racing technology to the street with a budget-friendly three-piece modular wheel using a unique welded assembly process. This wheel has the classic WELD Racing look and continues the WELD Racing tradition utilizing a forged billet center and cold forged rims. This unique wheel offers 3 mounting pad heights to clear specific drum and multi-piston opposed calipers. These wheels are perfect for helping the high horsepower drag racing vehicles reach faster 1/4 mile times.
Vehicle Fitment: (Conical Lug Nuts Required)
  • 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 Chevrolet Camaro SS, 1LE, ZL1 (14.37" Rear 4 piston Caliper. 15.35" 6 piston Front Caliper)