Weld Racing RT-S S71 18x10 / 5x4.75mm BP / 7.1in. BS Black Drag Wheel (High Pad) - Non-Beadlock #71HB8100B71A
2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013 Chevrolet Corvette C6 Z06 (Front Only)
2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 Chevrolet Corvette Z06, Z51 and Grandsport with 14.6" Standard Brembo (will not fit with 15.5" Carbon Brakes)
SKU:
71HB8100B71A
Availability:
Built To Order 4 to 8 Weeks. All Custom Finish Wheels Are Built To Order.
Wheel Size:
18x10
Bolt Circle:
5x4.75
Back Space:
7.1
Offset:
41
Location:
Front or Rear
Finish:
Black
Drag Racing Wheels strives to provide excellent customer service and the best deals on the Weld Racing RT-S S71 18x10 / 5x4.75mm BP / 7.1in. BS Black Drag Wheel (High Pad) - Non-Beadlock #71HB8100B71A. WELD Racing brings its application flexible racing technology to the street with a budget-friendly three-piece modular wheel using a unique welded assembly process. This wheel has the classic WELD Racing look and continues the WELD Racing tradition utilizing a forged billet center and cold forged rims. This unique wheel offers 3 mounting pad heights to clear specific drum and multi-piston opposed calipers. These wheels are perfect for helping the high horsepower drag racing vehicles reach faster 1/4 mile times.
Vehicle Fitment: (Conical Lug Nuts Required)