Weld Racing RT-S S82 17x10 / 5x5mm BP / 7.2in. BS Black Drag Wheel (High Pad) - Black Single Beadlock #82HB7100C72F for Jeep SRT8 2006-2010, Jeep Grand Cherokee SRT 2012-2021, Jeep Trackhawk SRT 2018-2020, 2021-2025 Durango Hellcat, 2018-2024 Durango SRT 6.4L
Weld Racing RT-S S82 17x10 / 5x5mm BP / 7.2in. BS Black Drag Wheel (High Pad) - Black Single Beadlock #82HB7100C72F
SKU:
82HB7100C72F
Availability:
If Not In Stock, Built To Order 4 to 8 Weeks. All Custom Finish Wheels Are Built To Order.
Wheel Size:
17x10
Bolt Circle:
5x5
Back Space:
7.2
Offset:
+43
Location:
Rear Only
Finish:
Black
Material:
Forged Aluminum
Beadlock:
Black Single MT
Vehicle Fitment:
Note:
Rear Brake Line will need to be adjusted.
Drag Racing Wheels strives to provide excellent customer service and the best deals on the Weld Racing RT-S S82 17x10 / 5x5mm BP / 7.2in. BS Black Drag Wheel (High Pad) - Black Single Beadlock #82HB7100C72F.
  • 3-Piece forged aluminum construction
  • Polished shell with black machined center
  • Black Anodized Forged Aluminum Beadlock Rings
Vehicle Fitment: (Conical Lug Nuts Required)
  • 2018, 2019, 2020, 2021 Jeep Grand Cherokee Trackhawk SRT 6.2L (Front Brembo Rotors 15.7", Rear 13.8" Rotors)
  • 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021 Jeep Grand Cherokee 6.4L SRT (Rear 13.8" Rotors)