Weld Racing Vitesse 17x10 / 5x120mm BP / 7.2in. BS Black Drag Wheel (High Pad) - Single Beadlock #94HB7100N72F for ATS-V 2016-2020, CTS-V Sedan 2009-2017, Camaro SS / ZL1 2010-2015, Camaro SS / ZL1 2016-2024
Weld Racing Vitesse 17x10 / 5x120mm BP / 7.2in. BS Black Drag Wheel (High Pad) - Single Beadlock #94HB7100N72F
SKU:
94HB7100N72F
Availability:
Built To Order 4 to 8 Weeks. All Custom Finish Wheels Are Built To Order.
Wheel Size:
17x10
Bolt Circle:
5x120
Back Space:
7.2
Beadlock:
Single
Finish:
Black
Material:
3-Piece Forged Aluminum
Vehicle Fitment:
ATS-V 2016-2020, CTS-V Sedan 2009-2017, Camaro SS / ZL1 2010-2015, Camaro SS / ZL1 2016-2024
Additional Fitments:
Drag Racing Wheels strives to provide excellent customer service and the best deals on the Weld Racing Vitesse 17x10 / 5x120mm BP / 7.2in. BS Black Drag Wheel (High Pad) - Single Beadlock #94HB7100N72F. WELD Racing brings its application flexible racing technology to the street with a budget-friendly three-piece modular wheel using a unique welded assembly process.
Vehicle Fitment:
  • 2016, 2017, 2018, 2019 Cadillac CTS-V (3rd Generation)
  • 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015 Cadillac CTS-V (2nd Generation)
  • 2014, 2015, 2016 Chevy SS Sedan (Holden VF)
  • 2008, 2009 G8 GT & VE Commodore
  • BMW 3 Series E90, BMW 3 Series E91, BMW 3 Series E92, BMW 3 Series E93
  • 3-Piece forged aluminum construction
  • Polished shell with black machined or polished center
  • Black Anodized Forged Aluminum Beadlock Rings
  • 12-Point Coated Beadlock Hardware
  • Designed for use with a 5/8" drive stud or short shank mag style lug
  • Matching Frontrunners available in 15", 17", and 18"
  • Non-Beadlock available on 15" inch RT Wheels