WELD Racing S71 18x10 / 5x4.5 / 5.7in BS Black Drag Wheel (Medium Pad, Non-Beadlock) - Fits S197 Mustang GT/GT500 & Fox/SN95 5-Lug Swaps - 71MB-8100A57A | Drag Racing Wheels
Weld Racing RT-S S71 18x10 / 5x4.5 BP / 5.7in. BS Black Drag Wheel (Medium Pad) - Non-Beadlock - 71MB-8100A57A
SKU:
wel71MB8100A57A
Availability:
If Not In-Stock: Built To Order 6 to 8 Weeks. All Custom Finish Wheels Are Built To Order.
The WELD Racing S71 18x10 Medium Pad Non-Beadlock Wheel (Part #71MB-8100A57A) is a forged, lightweight drag wheel built for late-model Mustangs and other 5x4.5 (5x114.3mm) platforms. With a 5.7” backspacing, medium pad center, and aggressive sizing, this wheel is an ideal fit for the rear of S197 Mustangs (2005–2014) as well as Foxbody and SN95 Mustangs with 5-lug conversions.
This spec features:
  • 18x10 Size
  • 5x4.5 Bolt Pattern (5x114.3mm)
  • 5.7” Backspacing (~+20mm offset)