Forgestar F14 Beadlock Gunmetal Wheel 15x10 +22 5x115BC - F283B0071640
SKU:
F283B0071640
Availability:
Discontinued Item. No Returns. Final Sale.
Bolt Circle:
5x115
Offset:
+22
Backspacing:
6.40 inch
Reference Part #:
F283B0071640
Vehicle Fitment:
(Rear Brake Conversion Kit / Rear Sway Bar Relocation Kit May be Required On Some Applications)
  • 2012, 2013, 2014 Chrysler 300 (5.7L / SRT8)
  • 2005, 2006, 2007, 2008 Dodge Magnum
  • 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 Dodge Charger (R/T / SCAT Pack / SRT Hellcat Standard Body) - Requires 15" Rear Brake Conversion Kit
  • 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 Dodge Challenger (R/T / SCAT Pack / SRT Hellcat Standard Body) - Requires 15" Rear Brake Conversion Kit
Customization: One of the standout features of the F14 is its range of customization options. Whether it's finishes like gunmetal, matte black, or brushed titanium, or sizes ranging from 18" to 22", there's an F14 for every car enthusiast's preference.