Forgestar F14 Beadlock Satin Black Wheel 15x10 +50 5x4.75BC - F282B0063750
SKU:
F282B0063750
Wheel Size:
15x10
Bolt Circle:
5x4.75
Offset:
+50
Backspacing:
7.50 inch
Wheel Finish:
Satin Black
Beadlock:
Dual Bead Knurling
Reference Part #:
F282B0063750
Vehicle Fitment:
Camaro 1993-2002, Firebird 1993-2002, Corvette C6 Z06 2006-2013, Corvette C7 Z06 2014-2019
Note #1:
Requires Rear Brake Kit Conversion
Note #2:
May Require Shortened Sway Bar End Links
Need Some Advice? Speak to one of our gearheads
    • Spoke Design Integrated into Beadlock Ring
    • Dual Bead Knurling
    • Deep Concave Profile Re-Engineered for High Offset Applications
    • Drag Strip Approved
    • Built To Your Specifications
    • Custom Bolt Patterns
    • 6061 Aluminum Beadlock Ring
    • Rotary Forged Flow Formed Barrel
    • Monoblock Construction
    • Lightweight
    • Clears Big Brake Kits
    • Wide Range of Wheel Widths & Offsets
Vehicle Fitment:
  • 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 Chevy Camaro F-Body
  • 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 Pontiac Firebird F-Body
  • 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013 Chevrolet Corvette C6 Z06 * Requires 15" Brake Conversion Kit *
  • 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 Chevrolet Corvette C7 Z06 * Requires 15" Brake Conversion Kit *
Forgestar F14 and D5 Beadlock Wheels: Revolutionizing Drag Racing Dynamics!
About Forgestar Drag Wheels:
Forgestar F14: Where Precision Meets Performance
Customization: One of the standout features of the F14 is its range of customization options. Whether it's finishes like gunmetal, matte black, or brushed titanium, or sizes ranging from 18" to 22", there's an F14 for every car enthusiast's preference.